Slovenskí juniorskí rafťáci bronzoví na MS!

Slovak Youn rafters

Slovak Young Rafters získali vo svojej premiére na Majstrovstvách sveta v Spojených Arabských Emirátoch cenný kov! Posádka do 19 rokov sa v disciplíne slalom prepádlovala až na 3. priečku. „Ľudia skandovali a to nás hnalo vpred,“ hovorí kapitán reprezentácie Branislav Linkay.

Slovak Youn rafters

Majstrovstvá sveta v raftingu sa tento rok konali od 31.10.2016 do 6.11.2016 v meste Al Ain v Spojených Arabských Emirátoch. Zúčastnilo sa ich 85 posádok z 28 krajín sveta. Boli to zároveň prvé majstrovstvá pre slovenskú posádku a aj pre samotné Arabské Emiráty. Posádka sa dala dokopy len na jar tohto roku a poctivou disciplínou ukázala, že je možné aj za krátky čas zoskupiť veľmi kvalitné mužstvo. Potvrdila tak slovenskú dominanciu vo vodných športoch. Zostava dokázala, že aj ako malá krajina vieme konkurovať svetovej špičke ako je napríklad Nemecko, Brazília, Rusko či Turecko. Veľkú úlohu v tíme zohráva najmä chémia, pretože si všetci na vode aj mimo nej veľmi dobre rozumejú a vedia si navzájom pomôcť.

Rafting je náročný vodný šport, ktorý je o kolektívnej sile a technike. Každý  člen posádky má svoju úlohu a význam. Prední hlavne zaberajú, zadní určujú smer lode. Slovak Young Rafters jazdia v zostave: Branislav Linkay (19) – pravý zadný, Ronald Černý (18) – ľavý zadný, Róbert Paál (17) – ľavý predný, Samuel Kováčik (19) –  náhradník.

Juniori bodovali v disciplíne slalom, ktorej zmyslom je prejsť bránkami trate v čo najkratšom čase a bez dotyku lode či posádky. Penalizuje vo forme trestných bodov v celkovom čase. Dotyk lode a posádky je za 5 sekúnd a vynechanie bránky za 50.

„Stáli sme druhí na štarte a verili, že to dokážeme.“ hovorí kormidelník Ronald Černý. „Po prvej jazde sme vedeli, kde sú kritické body na trati a mali sme jasno v tom, ako ju prejdeme na druhýkrát. Keď sme prišli do cieľa ľudia nám gratulovali a doteraz si pamätám to prekvapenie posádok ako je možné, že sme to prešli tak čisto.“ spomína Ronald.

„Bol som taký šťastný, že som skoro stratil pádlo,“ priznal sa predák Róbert Paál. „Vedeli sme, že najkritickejšie body nás čakajú v bránkach 9 a 13 a keď sme ich zvládli, boli sme ako vo vytržení.“

Pre množstvo posádok bolo veľmi náročné adaptovať sa prostrediu. Boli prípady, kedy pretekári v horúčavách okolo 36°C odpadávali a okamžite ich museli ošetrovať v pristavenej sanitke. Kanál, ktorý je vo Wadi Adventure, má dĺžku približne 650m. U nás v Čuňove, kde posádky najčastejšie trénujú, má dĺžku približne 300m. „Podmienky boli veľmi náročné. O to viac nás teší úspech posádky,“ prehovoril jednohlasne realizačný tím Slovak Young Rafters.

Chceli by sme touto formou poďakovať nášmu hlavnému sponzorovi Pantheon Technologies za dotácie, bez ktorých by sme sa nezaobišli. Sponzorov hľadáme stále a preto ak máte aj vy záujem nás podporiť, kontaktujte nás na slovakyr@gmail.com sme vám veľmi vďační!

„Naši chalani pred Majstrovstvami sveta často trénovali aj 8-krát do týždňa,“ hovorí tréner reprezentácie Martin Janata. „Úlohou trénera nie je len pripraviť chalanov do dobrej fyzickej kondície, ale aj naučiť ich dobre čítať vodu. Naša posádka bola jednou z prvých, ktorá v Al Aine ukázala, ako prejsť trať len s jednou 5 sekundovou penalizáciou,“ dodal Janata.

Počas zimnej prípravy majú chalani v tréningovom pláne najme posilňovňu, v ktorej sú až 6-krát do týždňa. „Držím chalanov v kondícií aby vytrvali počas celej zimy,“ podotkol kondičný a silový tréner Slovak Young Rafters Ján Kovačič.

Majstrovstvá sveta v raftingu sa konajú už od roku 1998. V tom čase sa zapojilo 18 posádok zo 16 krajín sveta a jednou z nich bola aj slovenská – ženská posádka. Majstrovstvá sveta a Európy sa konajú každý rok a zabezpečuje ich Medzinárodná Raftingová Federácia (Intenational Rafting Federation – IRF) s hlavným sídlom v Južnej Afrike. IRF má na starosti výber krajín a oblastí, v ktorých sa budú preteky konať. Najbližšie majstrovstvá Európy sa konajú v máji 2017 v Gruzínsku a Majstrovstvá sveta v októbri 2017 v Japonsku.

Leave a Reply