Ohyzdi Čínu zaujali

Celosvetová robotická súťaž Robocup 2015 je za nami. Tím Ohyzdov sa na ňu poctivo pripravoval skoro 2 mesiace. Vedeli sme, že konkurencia z celého sveta bude obrovská. Preto sme nešli zvíťaziť, ale chceli sme zaujať. To sa nám v plnej miere podarilo.

Súťažili sme v kategórii Dance secondary. Je to jedna z najťažších a najdiskutovanejších kategórií v tejto robotickej súťaži. Hoci sme nepostúpili do finále, dokázali sme zabaviť a roztlieskať Hefeiské publikum. Získali sme obrovské skúsenosti. A nielen to. Študenti nadviazali kontakty s inými robotickými tímami z celého sveta.

So všetkými technickými a softvérovými problémami si museli poradiť úplne sami. Vyše desať dní komunikovali s tímami, s porotcami a organizátormi iba v angličtine. Všetko bez pomoci učiteľov, od ktorých boli hneď od prvej chvíle oddelení. Čína bola pre nás neskutočná skúsenosť. Študenti videli ako pracujú, v čom programujú a aké technológie používajú špičkové študentské robotické tímy z celého sveta (Číňania, Mexičania, Brazílčania, Japonci, Thaiwanci…ai). Máme obrovskú motiváciu pracovať na sebe ďalej, rozvíjať naše kontakty nielen so svetom, ale aj s tímami v rámci Slovenska. Zistili sme, že aj keď robíme robotiku iba dva roky, nestratili sme sa vo svetovej špičke.

Reprezentovali sme Slovensko a mesto Martin so cťou a na úrovni. Veľmi veľmi by sme sa chceli poďakovať všetkým našim sponzorom, bez ktorých by sme cestu do Číny nedokázali zrealizovať. Obrovské ďakujem patrí najmä Nadácii Pantheon Foundation, na ktorej visela najväčšia ťarcha celého projektu. Ďakujem ešte raz za možnosť zažiť fantastickú súťaž a získať neuveriteľné skúsenosti a motiváciu pre ďalšiu prácu. V októbri chystáme na škole celoslovenskú súťaž v robotike.

A.Karkušová

dsc_0372 dsc_0220 

Leave a Reply