Ohyzdi do Číny na RoboCup 2015

Ak vás nadpis tohto článku trošku zmiatol tak vedzte, že Ohyzdi je názov tímu školákov z martinského Gymnázia Viliama Paulínyho Tótha. Tým sa podarilo umiestniť na 2. mieste v celoslovenskej súťaži RoboCup Junior 2015 v kategórii Tanec – Dance Secondary. Týmto umiestnením si vybojovali účasť na Majstrovstvách sveta – RoboCup 2015, ktoré sa konali v dňoch 17. – 23.- júla 2015 v čínskom Hefei.

Študenti z Lega postavili tancujúceho robota. Ako tému si vybrali spoločný tanec ľudí a robotov, ktorý vyjadruje spojenie, komunikáciu a súlad medzi ľuďmi a robotmi. Súčasťou projektu je robota postaviť a naprogramovať, pričom sa v súťaži kladie dôraz na použitie rôznych technológií a ich komunikáciu. Robotické lego sa tak prepája napríklad s Arduinom, alebo inými riadiacimi jednotkami.

V družstve ohyzdi majú svoje miesto aj dievčatá, pretože tie s robotom tancujú. Súčasťou vystúpenia sú aj kostýmy pre dievčatá a robotky a divadelné kulisy.

Žiaľ podporiť detskú kreativitu a poslať ich reprezentovať Slovensko na celosvetovú súťaž nikto nechcel. A tak pani riaditeľka gymnázia oslovila Nadáciu Pantheon Foundation. Deťom sme zabezpečili letenky, ubytovanie a reprezentačné dresy. Držíme palce.

A.Karkušová

dsc_0220 dsc_0372 dsc_0380

Leave a Reply